Zastosowanie
Wiodący producenci skanerów laserowych ciągle udoskonalają swoje urządzenia oraz
oprogramowanie do obróbki danych. Dynamiczny rozwój dziedziny skaningu sprawia, że
lista jego zastosowań ciągle powiększa się o nowe pozycje:
-
Budownictwo i przemysł
Zarówno w przemyśle jaki i w budownictwie bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy jest brak kompletnej dokumentacji odzwierciedlającej stan rzeczywisty. Jest to szczególnie uciążliwe podczas realizacji projektu w obiekcie posiadającym bardzo skomplikowane układy instalacji, urządzeń czy konstrukcji stalowych. Przeprowadzanie inwentaryzacji metodami tradycyjnymi w takich warunkach jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Pochłania wiele czasu i jest obarczone sporymi błędami pomiarowymi. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się wykorzystanie skanowania laserowego.
Zalety skanowania laserowego
- Dokładność pomiaru sięgająca nawet ±1mm, niemożliwa do osiągnięcia w przypadku stosowania tradycyjnych metod pomiarowych.
- Szybkość wykonywania pomiarów i zasięg. W ciągu kilku dni można przeprowadzić inwentaryzację zakładu przemysłowego średniej wielkości, a zasięg skanowania z jednego stanowiska sięga 150m, dzięki czemu możemy „pomierzyć” trudno dostępne miejsca.
- Pozyskane dane w postaci chmury punktów i widoków panoramicznych dają możliwość wykonywania dowolnych pomiarów oraz odtworzenia praktycznie każdego elementu wchodzącego w obszar objęty skanowaniem podczas dalszej obróbki w biurze. Jest to szczególnie istotne podczas realizacji projektów w innych krajach lub na innych kontynentach.
To wszystko sprawia, że podczas realizacji projektów, nie tylko tych dużych – przemysł, ale również mniejszych – budownictwo jednorodzinne coraz częściej korzysta się z usług firm wykonujących skaning laserowy.
Potrzebujesz wykonać inwentaryzację skomplikowanego obiektu w krótkim czasie?
A może chciałbyś w krótkim czasie odtworzyć dokumentację starego domu?
-
Zabytki
Zabytki są obiektami, które stanowią świadectwo minionej epoki. Przez wzgląd na ich wartość historyczną, naukową czy też artystyczną istotna jest ochrona oraz dbałość o zachowanie zabytków dla przyszłych pokoleń. W celu utrwalenia aktualnego stanu zabytków przeprowadza się ich inwentaryzację. Obecnie, coraz częściej wykorzystuje się do tego celu skaning laserowy. Co istotne z punktu widzenia badania zabytków, wykorzystanie tej metody umożliwia wykonanie pomiarów bez konieczności bezpośredniego kontaktu z obiektem. Warto też zaznaczyć, że skaner laserowy pozwala na inwentaryzację punktów trudno dostępnych np. wysokich wieży.
Możliwości jakie daje zastosowanie skaningu laserowego:
- Opracowanie podstawowej dokumentacji technicznej zabytku na podstawie chmury punktów.
- Analiza stanu konstrukcji obiektu zabytkowego, badanie pionowości elementów konstrukcyjnych np. słupów oraz kształtu i struktury istniejących deformacji.
- Badanie stanu konstrukcji oraz rodzaju i stopnia zużycia materiałów, z których wykonany jest zabytek poprzez interpretację wartości parametru intensywności odbicia wiązki lasera. Ma to zastosowanie np. w celu wykrywania zawilgoceń budynku.
- Wykrycie istniejących ubytków i pęknięć na podstawie chmury punktów o wysokiej rozdzielczości oraz precyzyjna ocena ich wielkości. Po zamodelowaniu pomierzonych ubytków można obliczyć ich objętość, zmierzyć szerokość spękań oraz określić ich strukturę wewnętrzną.
- Skaning laserowy wykonywany w regularnych odstępach czasu pozwala na wykrywanie pojawiających się odkształceń oraz uszkodzeń konstrukcji i badanie ich postępu w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych
W zależności od przeznaczenia skanowania laserowego, proponujemy chmurę punktów w odcieniach szarości lub w kolorze (HDR). Skaning z kolorem wymaga więcej czasu podczas pomiaru, jednak daje możliwość pozyskania realistycznej tekstury obiektów.
Oprócz dostarczenia Państwu surowych danych w postaci chmury punktów oferujemy:
- odtworzenie dokumentacji architektonicznej wraz z rozrysowanymi detalami w formie rysunku CAD 2D
- opracowanie modelu przestrzennego oraz modelu BIM
- wykonanie modelu mesh 3D przystosowanego pod wydruk 3D
- wirtualne wycieczki
- wysokorozdzielcze ortoobrazy
- wysokorozdzielcze animacje i wizualizacje
-
Architektura i planowanie przestrzenne
Modele 3D miejskie zabudowy stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnych map w planowaniu przestrzennym. Oprócz stosowanego dotychczas lotniczego skaningu coraz częściej podczas rejestracji terenów zurbanizowanych o mniejszej powierzchni lub pojedynczych obiektów wykorzystywany jest naziemny skaning laserowy.
Atuty naziemnego skaningu laserowego w porównaniu do lotniczego skaningu laserowego:
- niższy koszt pozyskania danych,
- dostarcza dokładnych danych o budowlach, podczas gdy dane ze skaningu lotniczego dają jedynie informcje o dachach budynków, a modele budowane na ich podstawie posiadają przybliżony kształt,
- skanowanie przy użyciu skanera można wykonywać w dowolnym miejscu, podczas gdy dane lotnicze nie są dostępne dla obszaru całego kraju.
Dane pozyskane ze skaningu naziemnego są doskonałą bazą do dalszych analiz w środowisku GIS:
- projektowania nowych obiektów
- wizualizacji i weryfikacji zamierzeń planistycznych
- określania w jaki sposób projektowana zabudowa ogranicza widoczność z budynków istniejących
- wyznaczania cienia, jaki tworzy projektowana zabudowa w stosunku do zabudowy istniejącej
- wyznaczania tzw. sylwetki zabudowy na tle nieba.
-
Zieleń miejska
Pomiar drzew wchodzących w skład zieleni miejskiej pszysparza wielu trudności, głównie ze względu na ich nieregularny kształt. Metody ich inwentaryzacji w miastach polegają na określeniu gatunku, pomiarze grubości pnia, wysokości oraz lokalizacji w przyjętym układzie geodezyjnym. Ze względu na czasochłonność oraz ogromny wpływ osoby wykonującej takie pomiary na ich dokładność coraz częściej ma tutaj zastosowanie skaning laserowy.
Możliwości jakie daje zastosowanie skaningu laserowego:
- Określenie ilości drzew w obszarze pracy skanera
- Bardzo dokładny pomiar grubości pnia na dowolnej wysokości
- Pomiar całkowitej rzeczywistej wysokości drzewa – przy zastosowaniu tradycyjnych metod pomiar ten jest trudny do wykonania i obarczony błędami instrumentu oraz obserwatora
- Określenie wysokości podstawy korony, kształtu korony oraz jej zasięgu na dowolnej wysokości
- Ustalenie nachylenia pnia, jego zbieżystości oraz deformacji
- Pomiar grubości poszczególnych gałęzi oraz kąta ich osadzenia
- Wizualizacja oraz modelowanie drzew, krzewów oraz innych obiektów znajdujących się w zasięgu skanera w celach planistycznych.